• WSPARCIE DLA ZAAWANSOWANYCH BADAŃ NAUKOWYCH

  • APARATURA POMIAROWA I KONTROLNA DLA ROZWOJU TECHNOLOGII JUTRA

  • ELEKTRONIKA, CZYSTA ENERGIA, NANOTECHNOLOGIA OD LABORATORIUM PO PRZESTRZEŃ KOSMICZNĄ

  • 1
  • 2
  • 3

Displex™

 

Najczęściej są stosowane do pomiarów właściwości elektrycznych, magnetycznych i optycznych. Kriostaty te są dwu-stopniowymi chłodziarkami typu Displex™ wyposażonymi w głowicę chłodzącą typu Gifford McMahon pracującą w obiegu zamkniętym helu. Osiągalny zakres temperatur dla standardowej wersji kriostatu wynosi: <10K-350K. Dostępne są również modele pozwalające na osiągnięcie dolnych temperatur o wartościach <9K, <5.5K, <4.2K, <4K oraz <3K. Ponadto istnieje możliwość doboru konfiguracji górnej granicy grzania do temperatury 450K lub 800K. Chłodziarki te dysponują pojemnością chłodzącą na drugim stopniu od 0.5W do 9.0 w zależności od modelu.

Amplituda drgań próbki dla pracującej standardowej głowicy wynosi około 25-30 mikrometrów, natomiast w wersji służącej m.in do pomiarów Mössbauera, spektroskopowych i mikroskopowych zapewniającej ultra-niskie drgania próbki kształtuje się na poziomie 3-5 nanometrów.

Przy użyciu zintegrowanego z systemem kontrolera temperatury Lake Shore stabilizacja temperatury w kriostacie wynosi < 0.1K. 

Kontroler temperatury posiada oprogramowanie, umożliwiające sterowanie z poziomu komputera PC, pracującego na systemie MS Windows.

Czas uzyskania minimalnej temperatury to około 90 minut. Przestrzeń standardowej komory próbki to 36 mm x 39 mm.

Średnica gniazd okienek optycznych wynosi  41 mm (użyteczna średnica optyczna 32 mm).

Orientacja gniazd okienek optycznych 90⁰ (istnieje również możliwość zainstalowania piątego okienka optycznego w dolnej płaszczyźnie komory próbki).

Standardowe okienka optyczne wykonane z kwarcu o dużej czystości są dostarczane w komplecie z uchwytami montażowymi (dostępne są również okienka optyczne wykonane z innych materiałów).

Waga całkowita standardowej głowicy chłodzącej (Expandera) wynosi około 7,1 kg (wysokość całkowita: 566mm).                                                                                                 

Głowica chłodząca  posiada  płaszcz próżniowy montowany przy użyciu dwóch ”O”-Ringów pozwalających na jego obrót o 90° pod próżnią w całym zakresie uzyskiwanych temperatur. Płaszcze próżniowe dostępne są w wersji wykonania z  elektropolerowanej stali szlachetnej lub z modyfikowanego aluminium. Osłony radiacyjne wykonane z powlekanej niklem miedzi beztlenowej mogą posiadać 2 prostopadłe otwory optyczne lub 4 otwory 90⁰, plus opcjonalnie piąty otwór od spodu. Standardowo dostarczane są uchwyty próbki przeznaczone do pomiarów transmisyjnych, optycznych i elektrycznych (dostępne są również inne wersje uchwytów próbki). 

Kriostat posiada fabrycznie zainstalowane okablowanie do kontroli temperatury wraz z dwoma termometrami do pomiaru i kontroli temperatury oraz grzałką oporową 36 Ohm.   

Pomiar temperatury realizowany za pomocą dwóch diod krzemowych współpracujących z kontrolerem temperatury - jedna zainstalowana na końcówce zimnego palca głowicy chłodzącej, druga pozwalająca na pomiar temperatury próbki. Na życzenie użytkownika mogą być zainstalowane przewody sygnałowe do pomiarów transportowych i elektrycznych w uzgodnionej ilości. Wyprowadzenia okablowania i przewodów sygnałowych realizowane są za pomocą pionowych przepustów hermetycznych. Głowica posiada fabrycznie zainstalowane  przyłącze próżniowe typu NW25.

 

Wchodzący w skład systemu kompresor helowy posiada zasilanie elektryczne 1-fazowe zgodne z polskimi normami energetycznymi.

Głowica, kompresor helowy oraz kontroler temperatury posiadają homologację CE.

System spełnia również wymagania Komisji Europejskiej dotyczące warunków bezpieczeństwa i ochrony środowiska oraz procedur utylizacji.